Rovana Plumb, validata in functia de ministru pentru Fonduri Europene, in cadrul CExN al PSD

La 22 februarie 2017, Rovana Plumb a fost validată, în cadrul Comitetului Executiv Național al PSD, pentru funcția de ministru delegat pentru Fonduri Europene, în locul Mihaelei Virginia Toader.

Rovana Plumb s-a născut la 22 iunie 1960, la București.

Licențiată a Facultății Utilaje și Ingineria Produselor Chimice (1984). Este doctor în domeniul Managementul sistemelor industriale la Universitatea Politehnică București (2004).

A efectuat cursuri postuniversitare și de specializare în țară și străinătate: ”Sustenabilitatea sistemelor de producție și consum” (Portugalia, 2003), ”Politici privind comportamentul consumatorului și impactul asupra mediului” (Portugalia, 2003), ”Securitatea generală a produselor, vânzările în afara spațiilor comerciale, vânzările la distanță, pachetele de servicii turistice, publicitatea comparativă și înșelătoare” (Belgia, 2002), ”Extinderea Uniunii Europene și noi tendințe pentru evaluarea conformității” (Portugalia, 2002), ”Management Strategic” (George Washington University, Washington DC SUA, 1999), ”Management în piața de capital” (Institutul Român de Valori Imobiliare, 1999), ”Managementul schimbării și inovației” (University College Dublin, 1996) ș.a.

Inginer stagiar (1984-1985) și șef compartiment Plan Organizare (1985-1992) la I.P.C. Miraj București; director comercial al SC Miraj S.A. București (1992-1994); președinte director general la SC Gerovital Cosmetics SA București (1995-2000).

Secretar de stat, președintele Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor (2001-2004).

Potrivit site-ului oficial www.rovanaplumb.ro, este membru al PDSR din 1994; din 2001, al PSD; membru în Consiliul Național al PDSR, din 1998, iar din 2001 în Consiliul Național al PSD; membru al Biroului Coordonator al PSD (din 2004); președinte al Organizației de Femei PSD (2005 — martie 2015); vicepreședinte al PSD (aprilie 2005-martie 2015). La 9 februarie 2016, Rovana Plumb a fost desemnată în funcția de vicepreședinte al PSD, loc rămas vacant în urma demisiei lui Andrei Dolineaschi.

În cadrul lucrărilor Consiliului Național al PSD din 20 martie 2015, Rovana Plumb a fost aleasă președintele acestui for.

A fost președinte interimar al PSD (24 iunie-22 iulie 2015).

Deputat de Vâlcea, ales pe listele Uniunii Naționale PSD+PUR, în urma alegerilor parlamentare din 28 noiembrie 2004; i-a încetat mandatul în decembrie 2007, prin demisie. În urma alegerilor parlamentare din 9 decembrie 2012, a câștigat un mandat de deputat în Colegiul uninominal nr. 2 din Dâmbovița, pe listele USL, cu 67,14% din voturi. La alegerile parlamentare din 11 decembrie 2016, a obținut un mandat de deputat în județul Dâmbovița din partea PSD.

Europarlamentar ales pe listele PSD, la alegerile europarlamentare din 25 noiembrie 2007. A fost aleasă din nou europarlamentar pe listele PSD în cadrul scrutinului din 7 iunie 2009. A devenit, la 26 septembrie 2012, vicepreședinte PES Women, organizația de femei a socialiștilor europeni.

A fost ministru al Mediului și Pădurilor în Cabinetul Ponta I (7 mai — 21 decembrie 2012) și ministru al Mediului și Schimbărilor Climatice în Cabinetul Ponta II (21 decembrie 2012 — 5 martie 2014).

La 26 februarie 2014, în urma demisiilor miniștrilor liberali din Guvernul Ponta II, ministrul Mediului și Schimbărilor Climatice, Rovana Plumb a fost numită în funcția de ministru delegat interimar pentru Ape, Păduri și Piscicultură.

A deținut funcția de ministru al Muncii, Familiei, Protecției Sociale și Persoanelor Vârstnice în Cabinetul Ponta III și IV (5 martie 2014 — 17 noiembrie 2015).

A fost distinsă cu Ordinul Național Serviciul Credincios în Grad de Cavaler (2002).

Este coautor al lucrării ”Studiul comportamentului consumatorului în economia de piață contemporană” (2002).

Deține un brevet de invenție: ”Metode de tratament cosmetic cu produse cosmetice Gerovital H3 — Prof. Dr. Ana Aslan” (2001).

Sursa agerpres.ro

back to top